tiistai 25. kesäkuuta 2013

RADIOPROMOOTIO - aika aktivoitua!

Uusi single In a World Like This ollaan kuultu jo muutamalla suomalaisella radiokanavalla. YleX:n ensisoiton jälkeen sinkku on soinut ainakin Radio Aallossa. Nyt on kuitenkin aika saada muutkin kanavat tietoiseksi uudesta tuotannosta ja etenkin saada single soittoon ja suuren yleisön tietoisuuteen. 

Bäkkärit on nimenä tuttu varmasti jokaisella radiojuontajalle, mutta vain toivomalla ahkerasti ja kysyntää kasvattamalla voimme saada sinkun jatkuvaan radiosoittoon. Useat radiosoitot nostavat hypeä, tuovat uusia kuuntelijoita, albumin ostajia ja sitä kautta voimme osoittaa, että täällä Suomessakin on yhä kysyntää pojille. Esimerkiksi kiertue olisi hienoa saada livutettua tänne Pohjolan perälle saakka! Kaikkeen tähän tarvitaan soittoa ja näkyvyyttä. 

Tuota soittoa ja näkyvyyttä saamme aikaiseksi toivomalla biisiä ahkerasti radiokanavilta. Jokaisen promootiota helpottamaan keräsimme alla olevaan listaan pääradiokanavien studionumerot ja muutamat juontajat. Monen kanavan sivuilta saa myös lähetettyä lomakkeella terveiset suoraan studioon, mutta kokemuksen syvällä rintaäänellä on helppo kertoa, että puhelinsoitto on varmasti satakertaa tehokkaampi. Eli puhelin käteen ja soittelemaan juontajille. Näin kesäaikaan juontajia on toki paljon lomalla eikä esimerkiksi iltaisin jokaisella kanavalla ole juontajia, mutta tehokkaalla ahdistelulla saa varmasti tuloksia aikaan.

Tästä alkaa projekti BSB radioihin!

Voice  020 350 200

Oku Luukkainen                         Voicen arki-illat                        oku.luukkainen@voice.fi
Toni Immonen                            Juontaja, aamu 6-10                  toni.immonen@voice.fi
Minna Ruolanto                          Juontaja, aamu 6-10                  minna.ruolanto@voice.fi
Marianne Tuominiemi                  Juontaja, päivä 10 - 14              marianne.tuominiemi@voice.fi
Lauri Kottonen                           Juontaja, iltapäivä                       lauri.kottonen@voice.fi
Noora Hautakangas                    Juontaja, iltapäivä                      noora.hautakangas@voice.fi
Petra Soikkeli                             Juontaja, viikonloppu                 petra.soikkeli@voice.fi

Radio Helsinki  09 4159 2032

Astrid Swan                                  Pop (uusi musiikki)                    astrid.swan@radiohelsinki.fi

NRJ  092600500

Elina Otsala                                   NRJ:n illat                                elina.otsala@nrj.fi
Marcus Sjöström                           Musiikkipäällikkö                      marcus.sjostrom@nr.fi

Nova  0108 06000

Viestilomake nettisivuilla                 www.radionova.fi

Radio Aalto  010 801 90

Sinkku tehosoitossa tämän viikon

YleX  09-148 2822

Soinut kertaalleen Uuden Musiikin Aamussa, eli sinkku löytyy varmasti.

GrooveFM  010 800 105

MetroFM  010 800 104

Alle kommenttiboksiin voi jättää lisää kanavien numeroita ja pitäkää mielessä myös pienemmät paikallisradiot! Samaisessa kommenttilaatikossa voi jakaa myös onnistumisia ja saatuja terveisiä radioasemilta.

(kuva täältä)

3 kommenttia:

  1. Soitin NRJ:lle ja siellä puhelun otti vastaan illan kesätuuraaja Elina Otsala ja vastasi kysyessäni uudesta BSB:n sinkusta hyvin tympeästi ja epäammattimaisesti. Soittakaa kuitenkin sinne yhä, että saadaan biisi soimaan NRJ:lle!

    VastaaPoista
  2. NRJ:llä siis joka tapauksessa biisi Hitti vai hudissa. Aallolla soi tämän viikon, mutta toivokaa, että jatkossakin soi! Eilen soinut 3 kertaa, tänään vaan kerran. Voicelle ja Novalle biisi mahdollisesti tulossa, mutta olkaa molempiin yhtedessä, että biisi myös lisätään heille! Ylex:llä biisi soi tänään Uuden musiikin iltavuorossa! :)

    VastaaPoista
  3. Niin itse kuulin kesällä kappaleen kerran pari NRJ:ltä ja sen jälkeen en ole kertakaan eli ilmeisesti kappale ei jostain ihmeen syytä vieläkään soi siellä. Itse olen myös ehdottanut, että ottaisivat kappaleen soitoon, mutta eipä näy eikä kuulu.

    VastaaPoista